آزمایشگاه میکروبیولوژی و حیوانات آزمایشگاهی

اگر برای تحقیقات و کارهای خود در رشته های میکروبیولوژی، بیوتکنولوژی ، نانوبیوتکنولوژی نیاز به مشاوره، راهنمایی و توضیح روش های کار، دارید این وبلاگ کمک حال شما خواهد بود. همچنین اگر نیاز به روش های آزمایش با حیوانات آزمایشگاهی هستید و یا به تهیه حیوانات آزمایشگاهی نیاز دارید این وبلاگ به شما کمک خواهد نمود.

حیوانات آزمایشگاهی : موش سوری ، رت ، خرگوش و خوکچه
ساعت ۸:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٢/۱٤   کلمات کلیدی: موش ،خرید ،فروش ،رت

بسیاری از تحقیقات علوم زیست شناسی در بخش های از کار نیازمند آزمایش روی حیوانات آزمایشگاهی هستند. حیوانات آزمایشگاهی ابزاری مهم در پیشرفت علم، شناخت روش های جدید پیش گیری، تسکین یا درمان بیماری ها محسوب می شوند. در انجام این تحقیقات و انجام آزمایش ها بایستی توجه داشت که:

 رفاه حیوان آزمایشگاهی مهم است:  مطالعات علمی نشان داده‏ است که تقریباً تمامی حیوانات پستاندار مورد استفاده در پژوهش ها از سیستم اعصاب پیشرفته‏ای برخوردار بوده و قادر به ادراک درد، رنج، اندوه، ناامیدی، ترس و اضطراب هستند. از طرفی قادرند که آسایش، راحتی، شادی، امید، اعتماد و آسودگی خاطر را نیز ادراک کنند.  متأسفانه هنوز روشهای جایگزین استفاده از حیوانات در بسیاری از انواع پژوهش ها کامل نشده تا بتوان استفاده از حیوان آزمایشگاهی را به طور کامل از تحقیقات حذف نمود.

بنابراین هرچند انجام بعضی از پژوهش های مهم روی حیوانات اجتناب ناپذیر است، اما حفظ رفاه حیوان مورد آزمایش مسئله ای ضروری است. رفاه حیوان آزمایشگاهی نه تنها از نظر اخلاقی اهمیت دارد، بلکه بر نتایج آزمایش نیز موثر است. حیوانی که در شرایط نامطلوب درد، رنج، اندوه، ناامیدی، ترس، و اضطراب نگهداری شود، آن چنان دچار اختلالات بیولوژیک غیر مرتبط با پژوهش خواهد شد که کاملاً از چارچوب بیولوژیک طبیعی خود خارج شده و نتایج حاصل از آن فاقد اعتبار خواهند بود.

در ضمن بایستی کمیته علمی پژوهش طرح تحقیقاتی را بررسی نماید و مشخص نماید که  آیا استفاده از حیوان برای رسیدن به هدف پژوهشی مورد نظر لازم است، یا آیا می‏توان اهداف پژوهش را به روش های دیگر، غیر از استفاده از حیوانات زنده انجام داد؟

پس از اتمام آزمایش، حیوان آزمایشگاهی چه سرنوشتی باید داشته باشد؟  پایان آزمایش با حیوان آزمایشگاهی می تواند منجر به  رها سازی حیوانات مجاز در طبیعت، سپردن به افراد برای نگهداری، سپردن حیوان به سیستمهای پرورش و نگهداری از حیوانات، پناهگاه های حیوانات، مراکز تکثیر و تولید حیوانات یا کشتن حیوانات به روش صحیح باشد؛ که هر یک از این موارد اصول و شرایط خاص خود را دارد

 

برای کار با حیوان آزمایشگاهی بایستی به موارد زیر توجه داشت:

۱-       حد امکان از روش های جایگزین به جای استفاده از حیوان آزمایشگاهی  بهره جست.

۲-       با طراحی صحیح روش‌های تحقیق و استفاده از روش های آماری نوین، تعداد حیوانات مورد استفاده را کاهش داد.

 ۳-       با بهبود روش های پژوهش و کمک گرفتن از دامپزشک دارای مهارت در کار با حیوانات آزمایشگاهی، تا حد امکان موجب کاهش درد و رنج حیوانات در طول پژوهش شد.

 

 برای مشاهده اطلاعات موش سوری ادامه مطلب را کلیک کنید


************************************

فعالیتها

************************************ 

آموزش میکروبیولوژی

برگزاری سلسله کارگاه های آموزشی

میکروب شناسی ، بیوتکنولوژی ، نانوبیوتکنولوژی

 برای دانشجویان، علاقمندان و دانش آموزان دبیرستانهای برجسته کشور

Email: barati1987@yahoo.com

دوستانی که برای تحقیقات و کارهای خود نیاز به مشاوره، راهنمایی و یا حتی اجرای کامل پروژه دارند و یا نیاز به آزمایش روی حیوان آزمایشگاهی و تهیه آن دارند با ایمیل یا موبایل اینجانب تماس حاصل نمایند.

  به فرازی از فعالیتها توجه نمایید:

  • طراحی و سنتز پپتیدهای (آنتی میکروبیال و ...) مورد نظر طبق درخواست شما
  • پذیرش پروژه های مستقل و مشترک در زمینه های میکروبیولوژی، بیوتکنولوژی میکروبی و نانوبیوتکنولوژی
  • برگزاری کارگاههای آموزشی نیمه خصوصی، خصوصی و گروهی در زمینه های میکروبیولوژی، بیوتکنولوژی میکروبی و نانوبیوتکنولوژی
  • مشاوره در انجام پروژه های بیولوژی، میکروبیولوژی، بیوتکنولوژی  و نانوتکنولوژی
  • پیشنهاد طرح و راهنمایی در انجام پروژه های تحقیقاتی در زمینه های بیولوژی، میکروب شناسی، بیوتکنولوژی و نانوبیوتکنولوژی
  • تدریس و آموزش دروس آزمایشگاهی میکروب شناسی ( قارچ شناسی، باکتری شناسی، میکروبیولوژی عمومی، میکروبیولوژی غذایی، میکروبیولوژی کاربردی و ...)
  • ارائه روش کار و چگونگی انجام آزمایش های بیولوژی، میکروب شناسی،  سلولی و مولکولی، مهندسی ژنتیک و نانوتکنولوژی
  • ارائه روش کار و چگونگی انجام آزمایش با حیوان آزمایشگاهی و تهیه ( خرید - فروش ) حیوانات آزمایشگاهی( موش - خرگوش - خوکچه هندی - ... )

 اگر برای تحقیقات و کارهای خود نیاز به مشاوره، راهنمایی و توضیح روش های کار دارید می توانید با ایمیل و یا تلفن اینجانب دکتر بابک براتی تماس حاصل نمایند.

            barati1987@yahoo.com               TEL: 09384198788

 --------------------------------------------------------------------------------------------

موش سوری ، موش کوچک آزمایشگاهی

استفاده از این موش های کوچک آزمایشگاهی در پژوهش های زیست شناسی از سده نوزدهم به بعد به تدریج پشرفت نمود در ابتدا موش را به صورت تفننی پرورش می دادند سپس این کار به کاوش در ویژگی های نژادی (گونه ها و زیرگونه ها) و بررسی توارث در موشها منجر شد.

موش سوری به مراتب بیش از سایر پستانداران به عنوان پستاندار آزمایشگاهی بکار می رود.  این موش بسهولت خودش را برای اهلی شدن و زندگی در قفس سازگار می کند و این خصوصیت باعث شده است که موش ارزانترین و قابل دسترس ترین پستاندار آزمایشگاهی محسوب شود.

 

 

 

 

 --------------------------------------------------------------------------------------------

رت یا موش سفید بزرگ آزمایشگاهی یا  Rat Wistar

رت از نظر تعداد حیوانات مورد استفاده در پژوهش ها، دومین حیوان آزمایشگاهی شمرده می شود که مورد استفاده واقع می گردد. استفاده زیاد از این موشها به علت  سازگاری این حیوان با روشهای پژوهشی است. رت های آزمایشگاهی در حقیقت نسل اهلی شده Rattus norvegicus می باشند. اختلافات مشخصی بین جوندگان وحشی و آزمایشگاهی وجود دارد. برای مثال، رت های آزمایشگاهی دارای غدد هیپوفیز و آدرنال کوچک، بلوغ جنسی زودرس، عدم وجود چرخه فصلی تولید مثلی، باوری بهتر نسبت به رت های وحشی آزاد هستند و طول عمر کمتری از آنها دارند.

قدرت شنوایی بالای آنها سبب شده که آنها نسبت به اصوات ماوراء صوت و فرکانسهای بالا حساس باشند. بینایی ضعیف و نسبت به تشخیص رنگ ناتوان هستند. رات ها برای بررسی های فیزیولوژیکی، تحقیقات دندانپزشکی، بررسی های دارویی و سرطان شناسی و ...  مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------

خرگوش سفید نیوزلندی New Zealand White Rabbit

خرگوش حیوانی است که از زمانهای گذشته در پژوهش ها به طور گسترده ای مورد استفاده بوده است برای مثال پاستور نخاع خشک شده خرگوش هایی را که به طور آزمایشی به ویروس هاری آلوده کرده بود را به تعدادی سگ تزریق کرد و مشاهده نمود که این حیوانات نسبت به ویروس زنده مقاومت پیدا کرده اند.

 یکی از نژادهای اهلی شده خرگوش اروپایی (Oryctolagus cuniculus) است. نیوزلند وایت آلبینو معمولترین نژاد برای استفاده در تحقیقات زیست شناسی و پزشکی است. این خرگوش بطور گسترده در تستهای سلامت ( پیروژنی، جنین شناسی، سم شناسی ، ویروس شناسی، سرم شناسی، تراتوژنیسیتی و....) کاربرد دارد.