حیوانات آزمایشگاهی : موش سوری ، رت ، خرگوش و خوکچه

************************************

فعالیتها

************************************ 

آموزش میکروبیولوژی

برگزاری سلسله کارگاه های آموزشی

میکروب شناسی ، بیوتکنولوژی ، نانوبیوتکنولوژی

 برای دانشجویان، علاقمندان و دانش آموزان دبیرستانهای برجسته کشور

Email: barati1987@yahoo.com

دوستانی که برای تحقیقات و کارهای خود نیاز به مشاوره، راهنمایی و یا حتی اجرای کامل پروژه دارند و یا نیاز به آزمایش روی حیوان آزمایشگاهی و تهیه آن دارند با ایمیل یا موبایل اینجانب تماس حاصل نمایند.

  به فرازی از فعالیتها توجه نمایید:

  • طراحی و سنتز پپتیدهای (آنتی میکروبیال و ...) مورد نظر طبق درخواست شما
  • پذیرش پروژه های مستقل و مشترک در زمینه های میکروبیولوژی، بیوتکنولوژی میکروبی و نانوبیوتکنولوژی
  • برگزاری کارگاههای آموزشی نیمه خصوصی، خصوصی و گروهی در زمینه های میکروبیولوژی، بیوتکنولوژی میکروبی و نانوبیوتکنولوژی
  • مشاوره در انجام پروژه های بیولوژی، میکروبیولوژی، بیوتکنولوژی  و نانوتکنولوژی
  • پیشنهاد طرح و راهنمایی در انجام پروژه های تحقیقاتی در زمینه های بیولوژی، میکروب شناسی، بیوتکنولوژی و نانوبیوتکنولوژی
  • تدریس و آموزش دروس آزمایشگاهی میکروب شناسی ( قارچ شناسی، باکتری شناسی، میکروبیولوژی عمومی، میکروبیولوژی غذایی، میکروبیولوژی کاربردی و ...)
  • ارائه روش کار و چگونگی انجام آزمایش های بیولوژی، میکروب شناسی،  سلولی و مولکولی، مهندسی ژنتیک و نانوتکنولوژی
  • ارائه روش کار و چگونگی انجام آزمایش با حیوان آزمایشگاهی و تهیه ( خرید - فروش ) حیوانات آزمایشگاهی( موش - خرگوش - خوکچه هندی - ... )

 اگر برای تحقیقات و کارهای خود نیاز به مشاوره، راهنمایی و توضیح روش های کار دارید می توانید با ایمیل و یا تلفن اینجانب دکتر بابک براتی تماس حاصل نمایند.

            barati1987@yahoo.com               TEL: 09384198788

 --------------------------------------------------------------------------------------------

موش سوری ، موش کوچک آزمایشگاهی

استفاده از این موش های کوچک آزمایشگاهی در پژوهش های زیست شناسی از سده نوزدهم به بعد به تدریج پشرفت نمود در ابتدا موش را به صورت تفننی پرورش می دادند سپس این کار به کاوش در ویژگی های نژادی (گونه ها و زیرگونه ها) و بررسی توارث در موشها منجر شد.

موش سوری به مراتب بیش از سایر پستانداران به عنوان پستاندار آزمایشگاهی بکار می رود.  این موش بسهولت خودش را برای اهلی شدن و زندگی در قفس سازگار می کند و این خصوصیت باعث شده است که موش ارزانترین و قابل دسترس ترین پستاندار آزمایشگاهی محسوب شود.

 

 

 

 

 --------------------------------------------------------------------------------------------

رت یا موش سفید بزرگ آزمایشگاهی یا  Rat Wistar

رت از نظر تعداد حیوانات مورد استفاده در پژوهش ها، دومین حیوان آزمایشگاهی شمرده می شود که مورد استفاده واقع می گردد. استفاده زیاد از این موشها به علت  سازگاری این حیوان با روشهای پژوهشی است. رت های آزمایشگاهی در حقیقت نسل اهلی شده Rattus norvegicus می باشند. اختلافات مشخصی بین جوندگان وحشی و آزمایشگاهی وجود دارد. برای مثال، رت های آزمایشگاهی دارای غدد هیپوفیز و آدرنال کوچک، بلوغ جنسی زودرس، عدم وجود چرخه فصلی تولید مثلی، باوری بهتر نسبت به رت های وحشی آزاد هستند و طول عمر کمتری از آنها دارند.

قدرت شنوایی بالای آنها سبب شده که آنها نسبت به اصوات ماوراء صوت و فرکانسهای بالا حساس باشند. بینایی ضعیف و نسبت به تشخیص رنگ ناتوان هستند. رات ها برای بررسی های فیزیولوژیکی، تحقیقات دندانپزشکی، بررسی های دارویی و سرطان شناسی و ...  مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------

خرگوش سفید نیوزلندیNew Zealand White Rabbit

خرگوش حیوانی است که از زمانهای گذشته در پژوهش ها به طور گسترده ای مورد استفاده بوده است برای مثال پاستور نخاع خشک شده خرگوش هایی را که به طور آزمایشی به ویروس هاری آلوده کرده بود را به تعدادی سگ تزریق کرد و مشاهده نمود که این حیوانات نسبت به ویروس زنده مقاومت پیدا کرده اند.

 یکی از نژادهای اهلی شده خرگوش اروپایی (Oryctolagus cuniculus) است. نیوزلند وایت آلبینو معمولترین نژاد برای استفاده در تحقیقات زیست شناسی و پزشکی است. این خرگوش بطور گسترده در تستهای سلامت ( پیروژنی، جنین شناسی، سم شناسی ، ویروس شناسی، سرم شناسی، تراتوژنیسیتی و....) کاربرد دارد.

 

 

/ 1 نظر / 1336 بازدید
سمیه

سلام من با عصاره گیاه دارویی، کرم درست کرده ام و باید آنرا روی حیوان تست کنم. آقای دکتر شما می توانید برای من تستها آنرا انجام دهید؟